Bariera mózgowa

Największą barierę stanowi zdecydowanie nasz mózg. Zwykle jest tak, że jeśli próbujemy w życiu wprowadzić gwałtowne zmiany – to albo nie wchodzą one w ogóle w nasz plan dnia, albo nie na długi czas. Najczęściej bywa tak, że nawet najbardziej wytrwali rezygnują po tygodniu np. z postanowień noworocznych. W efekcie odczuwamy, że nasze życie nigdy się nie zmieni i czujemy poczucie beznadziejności. Dlaczego się tak dzieje? Dlatego, że ludzki mózg przystosowany jest do tego, aby drążyć utarte schematy. Uwielbia rutynę i systematyczność. Nawet jeśli wydaje się Ci, że tak nie jest – no bo przecież najchętniej porobiłbyś coś ciekawego i wyjątkowego. Realia są takie iż w momencie kiedy przyszłaby taka okazja, np. do skoku na bungee, lub nauka pływania dla kogoś kto nigdy nie potrafił pływać, to znalazłbyś naprawdę wiele wymówek by tego nie robić. Mózg lubi robić to, co potrafi. Kiedy przychodzi nam zaś spotkać się z czymś nowym, to kończy się na naszej niechęci i wymówkach.

Mimo to mózg jak najbardziej można przyzwyczaić do nowego stanu. Wiąże się to jednak ze sporym wysiłkiem psychicznym. Naukowcy przeprowadzili badania w wyniku których stwierdzono, że człowiek aby w pełni zaadaptować się do nowych warunków potrzebuje czasu ok. 2 tygodni. Oczywiście każdy człowiek jest inny i u różnych ludzi różnie będzie z tym czasem. Niemniej potrzebujemy ok. dwóch tygodni, by wprowadzić stałe zmiany do organizmu. Z nauką języka angielskiego będzie bardzo podobnie. Jeśli „przebolejemy” te dwa tygodnie i wdrożymy w plan dnia np. 2h przeznaczone na naukę to z czasem wejdzie nam to w życie. Efekty widać będzie zaś po tygodniu. Oczywiście musisz pamiętać, że pierwsze dni będą najbardziej uciążliwe – mózg będzie wymyślał mnóstwo wymówek, którym będzie bardzo trudno się oprzeć. Jeżeli zawsze spałeś do 7.30 rano i od teraz zamierzasz wstawać ok. 5.30 to będziesz przechodził ogromny wysiłek psychiczny by to zrobić. Z angielskim jest tak samo. Wydawać się będzie, że chciałbyś się nauczyć angielskiego, ale nie masz na to w ogóle czasu. To bezsensowna wymówka z mózgu. W rzeczywistości okazałoby się, że jeśli wykreśliłbyś ze swojego planu dnia gry komputerowe, seriale w TV, to zyskałbyś nawet kilka godzin dziennie. Rezultaty nauki są bez wątpienia zaskakujące i satysfakcjonujące. Na pewno warto więc się wziąć do pracy już dzisiaj.

Przykre doświadczenia zapisują się w naszym mózgu dość dotkliwie. Jeśli już coś kiedyś się nie udało i znów się do tego zabieramy to może okazać się kłopotliwe a nas wprawić w nastrój zniechęcenia. Jeśli już kiedyś próbowaliśmy się uczyć angielskiego i przerwaliśmy, za rok była kolejna próba zakończona klęską, to ponowne podjęcie tego wyzwania może się okazać naprawdę ciężkie. Nie skazuje nas jednak to na porażkę. Wszystko jest zależne od poziomu motywacji i siły naszego celu. Nie należy myśleć, że jeśli już coś nam kiedyś nie wyszło to już się nie uda. Kiedyś byliśmy słabsi a teraz jesteśmy wzbogaceni o nowe doświadczenia. Negatywne myślenie nigdy nie przynosi nic dobrego. Niektórzy uważają, że skoro ich sytuacja jest kiepska, bo np. urodzili się w biednej rodzinie, albo dotąd uczyli się kiepsko i dołują się stawiając sobie głupie wymówki to najprawdopodobniej nie osiągną w życiu nic wartościowego. Warto też dawać sobie historie motywacyjne – jest to bardzo ważne. Dla niektórych to dodatkowy mocny kopniak do działania. Znajdziemy je choćby czytając biografie znanych osób, które w życiu doszły do wielkich rzeczy. Jedną z takich historii będzie kariera Beniamina Franklina, który mimo tego, że pochodził z bardzo biednej rodziny, posiadał 15 rodzeństwa, to sam nauczył się biegle 4 języków, filozofii, ekonomii i polityki. Jest to jeden z wielu przykładów na to, że każdy może zmieniać swoje życie tak jak chce, niezależnie od pułapu z jakiego startuje.

Jeśli dość często zdarza ci się spożywać alkohol (okazje trafiają się niemal każdego dnia?), to jeśli chcesz przez wiele lat zachować sprawność umysłu i zdrową wątrobę, powinieneś przystopować i zmienić styl swojego życia. Warto także dodać do swojej diety produkty, które działają leczniczo i odtruwająco na wątrobę. W tym przypadku szczególną uwagę powinieneś poświęcić takiej roślinie jak ostropest plamisty. Znajdziesz ją w sklepie yerbamatestore.pl.